Festivāla “Dzīvā mūzika” fokusā – mazās bundziņas jeb bubyns
Starptautiskais tautas mūzikas festivāls “Dzīvā mūzika”, kas no 18. līdz 20. oktobrim norisināsies Rīgā un Cēsīs, šogad būs veltīts mazajām bundziņām – instrumentam, kas izceļas ar savdabīgu un atraktīvu spēles tehniku.
“Mazo bundziņu jeb bubyna, kā to dēvē Latgales pusē, īpatnējo spēles tradīciju tautas mūzikas pētnieki ievēroja salīdzinoši nesen, līdz ar to daudziem tā joprojām ir sveša un nepazīstama. Savukārt tie, kas iepazinuši tuvāk šo atraktīvo un variāciju iespējām pārbagāto instrumentu, ir gatavi pārskatīt savus līdzšinējos uzskatus par tautas mūziku. Tieši instrumenta pievilcība jaunākās paaudzes spēlmaņu acīs ļauj tā spēles tradīcijām Latvijā strauji atdzimt,” stāsta Latvijas Nacionālā kultūras centrs (LNKC) Folkloras un tautas mūzikas eksperts Ilmārs Pumpurs.
Mazo bundziņu (sauktas arī par tamburīnu) spēle ir piederīga visai plašam reģionam, tādēļ festivāla ietvaros ieskatu kaimiņtautu radniecīgajās šī instrumenta spēles tradīcijās piedāvās ne tikai Latvijas mūziķi, bet arī festivāla ārvalstu viesi no Lietuvas, Krievijas, Baltkrievijas un Lielbritānijas.
Piektdien, 18. oktobrī, Jāzepa Vītola Latvijas mūzikas akadēmijas Ērģeļu zālē festivālu atklās angļu tradicionālās mūzikas grupas “Wren Music” koncerts. Savukārt 19. oktobrī koncertā Cēsu izstāžu namā un svētdien, 20.oktobrī, centrā “Koka Rīga” par muzikālo baudījumu gādās Latvijas muzikantu grupas un pārējie festivāla ārzemju viesi. Festivāla koncertus, kā ierasts, papildinās lekcijas un meistarklases, kurās Latvijas un ārvalstu speciālisti interesentus iepazīstinās ar mazo bundziņu spēles paņēmieniem un katras zemes muzicēšanas tradīciju īpatnībām.
Katru gadu festivālā “’Dzīvā mūzika” tiek īpaši izcelts kāds tautas mūzikas instruments, lai veicinātu tradīciju popularizēšanu un Latvijas muzikālā mantojuma nodošanu nākamajām paaudzēm. Festivālu rīko Latvijas Nacionālais kultūras centrs (LNKC) un biedrība “Skaņumāja”, atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, British Council pārstāvniecība Latvijā un biedrība “Sadarbības platforma”.
/Bubyna spēle vecmeistara Pētera Vereba izpildījumā: https://www.youtube.com/watch?v=YRLXeTdeBAE&feature=youtu.be /
FESTIVĀLA PROGRAMMA