Igaunijas tautas mākslas galerijā skatāma Alūksnes meistaru izstāde "Latvija krāsās un pērlēs"
Igaunijas tautas mākslas galerijā Tallinā, Pikk ielā 22 ir iekārtota un līdz 2019. gada 9. septembrim apskatāma Alūksnes Kultūras centra Tautas lietišķās mākslas studijas “Kalme” darbu izstāde “Latvija krāsās un pērlēs”.
Izstādes ekspozīciju veido lakati, segas un cimdi, kas darināti no dzijas, krāsotas ar dabas izcelsmes krāsvielām. Latvijas daba paver bagātīgas iespējas dažādu krāsu ieguvei, bet, lai no katra auga iegūtu maksimālo krāsu nianšu bagātību, tiek izmantotas dažādas auga daļas: saknes, ziedi, laksti, lapas, mizas, kā arī dažādi kodinātāji. Krāsošanas pieredze studijas dalībniecēm ir izveidojusies daudzu gadu laikā. Izstādē katra meistare rāda savu amata prasmi, pārmantotus, no dažādiem avotiem apgūtus un eksperimentos atrastus darba paņēmienus. Šos darbus meistares veidojušas vairāk nekā četrus gadus, sākot ar augu vākšanu, nokrāsotās dzijas skalošanu un žāvēšanu līdz kompozīcijas izstrādei, aušanai vai adīšanai un gatavam izstrādājumam.
Izstādi papildina studijas dalībnieces Māras Krieviņas vainagu kolekcija, kas veltīta Latvijas simtgadei. Vainagos ir atspoguļota visas Latvijas novadu krāsu un ornamentu dažādība – tas ir pārsteidzoši daudzveidīgs un reizē vienojošs simbols jaunībai, skaistumam un mīlestībai.
Tautas lietišķās mākslas studija „Kalme” savu darbību sākusi 1966. gadā un apvieno sevī dažādu paaudžu un profesiju rokdarbnieces. Studijas misija ir veicināt interesi par latviešu tautas kultūras mantojuma izzināšanu, saglabāšanu un tālāknodošanu.
Krāsošanā visvairāk ir izmantoti:
Ziedi – ilzītes, zeltslotiņas, kliņģerītes, samtenes - gaiši dzeltenīgi līdz pat oranžīgiem toņiem;
Lapas – bērzu, upeņu, mārrutku – silti zaļie toņi; kļavu, ābeļu – no gaiši līdz pat tumši brūniem toņiem;
Laksti – kartupeļu, tomātu, pelašķi – vēsi zaļie toņi;
Mizas – kārklu, alkšņu, apelsīnu – bēši toņi;
Ogas – mellenes, upenes, aronijas – rozā un violetie toņi;
Saknes – punktainā zeltene – pelēcīgi toņi.