Izdots „Satiec savu meistaru” otrais – Latgalei veltītais DVD
Aizvadītajā sestdienā, 2015.gada 28.martā „Birojnīcā” Berga Bazārā Rīgā pasākuma „Satiec savu meistaru! 2015” ietvaros tika prezentēts „Satiec savu meistaru!” otrais – Latgalei veltītais DVD, kur iekļauti četri stāsti par Latgales meistariem un viņu prasmēm.
VIDEO
Materiāls par Latgales podniekiem tapis 2014.gada pavasarī Latgales podnieku dienu laikā. Meistari Valdis Pauliņš, Juris Krompāns un Andris Ušpelis stāsta par savu podnieka pieredzi, sajūtām, tradīcijām un mūsdienām Latgales keramikā. „Prieks, ka šajā materiālā esam „dzīvi” ar savu stāstu un savu vidi,” DVD atklāšanas pasākumā uzsvēra Ušpeļu dzimtas pārstāvis – meistars Andris Ušpelis.
Mājsaimniece Janīna Skrule iepazīstina gan ar ēšanas tradīcijām latgaliešu ģimenēs, gan atklāj savu dzīves pieredzi mielasta gatavošanā dažādiem svētku galdiem. Diskam pievienotas arī divu Latgales tradicionālo ēdienu receptes.
DVD iekļauts arī emocionāls stāsts par Baltinavas bērniem un jauniešiem, kas savu brīvo laiku pavada, apgūstot aušanas prasmes un pētot Ziemeļlatgales tautas tērpa darināšanas tradīcijas.
Savukārt mūzikas instrumentu meistars Aleksandrs Maijers no Krāslavas puses atklāj kā izgatavot skaņu rīkus – svilpavniekus, stabules, vargānus, māla zvanus un zvārguļus, grabuļus un perkusijas no dažādiem materiāliem.
DVD „Satiec savu meistaru! Latgale” var iegādāties Latvijas Nacionālajā kultūras centrā Rīgā, Pils laukumā 4.
„Satiec savu meistaru! 2015” norisinājās no 27. līdz 29.martam vairāk nekā 170 vietās visā Latvijā, kur mācekļus pie sevis aicināja tautas lietišķās mākslas meistari, stāstnieki, teicēji un muzikanti. Pasākumu „Satiec savu meistaru!” rīko Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar Berga Bazāru un Latvijas novadu un pilsētu pašvaldībām.
„Satiec savu meistaru!” ir 2009. gadā aizsāktās Tradicionālo prasmju skolas turpinājums, kas iekļauts kopīgā Eiropas projektā „Eiropas amatu prasmju dienas”. Līdzīgi pasākumi, kur tradicionālo prasmju zinātāji uzņem pie sevis mācekļus, vienlaikus notiek arī Francijā, Spānijā, Itālijā, Beļģijā un citās pasaules valstīs. Projekta būtība ir vēstīt plašākai sabiedrībai par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu un pārmantošanu, kā arī meistariem, viņu zināšanām un prasmēm.
Foto no "Satiec savu meistaru! 2015" Berga Bazārā | autors Reinis Oliņš