Minhenē atklāta izstāde „Latviskās dvēseles raksti”
Vakar, 2015. gada 19. martā, Minhenes Piecu kontinentu muzejā atklāta latviešu tautas tērpiem un Dziesmu un deju svētku tradīcijai veltīta izstāde „Latviskās dvēseles raksti”.
„Šī ir pirmā šāda veida izstāde, kas piedāvā skatījumu uz Latvijas un latviešu tautas veidošanos, tradīcijām un folkloru. Rūpīgs darbs pie ekspozīcijas veidošanas noritējis vairāk nekā astoņus mēnešus, un esam gandarīti, ka izstāde, kas Latvijas vārdu nesīs pasaulē, jau šī gada vasarā būs apskatāma arī Rīgā,” stāsta izstādes projekta vadītāja Linda Rubena.
Izstādes atklāšanā piedalījās Latvijas vēstniece Vācijā Elita Kuzma, Minhenes Piecu kontinetu muzeja direktore Kristīne Krona (Christine Kron), Bavārijas parlamenta prezidente Barbara Štamma (Barbara Stamm), Augšbavārijas valdības prezidents Kristofs Hillenbrands (Christoph Hillenbrand), Latvijas Nacionālā kultūras centra direktore Signe Pujāte un Saeimas deputāte, Latvijas-Vācijas parlamentārās grupas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa.
Latvijas vēstniece Vācijā Elita Kuzma par iepaidiem izstādes atklāšanā stāsta: „Šodien noslēdzas mūsu nedēļu garā, pasākumiem un notikumiem bagātā prezidentūras kultūras un politiskā programma Bavārijā. Šajā laikā mums bija lieliska iespēja prezentēt savas valsts kultūru vienā no Vācijas politiski un ekonomiski svarīgākajiem reģioniem, mēs nodibinājām jaunus kontaktus, slēdzām draudzības un radījām jaunas saiknes starp Latviju, Minheni un Bavāriju. Tāpēc man ir jo īpašs prieks atklāt latviešu tautas tērpiem un Dziesmu un deju svētkiem veltīto izstādi šeit Bavārijā, kur tautiskās tradīcijas tiek turētas īpaši augstā godā”.
„Latviskās dvēseles raksti” ir stāsts par Dziesmu un deju svētku tradīcijas attīstību saistībā ar tautas pašapziņas un valsts veidošanos un par tautas tērpu kā vienu no tautas pašapziņas izteiksmes formām. Izstādē eksponēti 26 tērpi no Tautas tērpu centra "Senā klēts", kā arī priekšmeti no Latvijas muzeju krājumiem – fotogrāfiju izdrukas, etnogrāfiskie un arheoloģiskie priekšmeti un attēli, latviešu rakstu zīmes un informatīvie teksti. Audiovizuālais noformējums atspoguļo dziesmas un dejas nozīmi latviešu dzīves uztverē. Izstādes apmeklētājiem ir iespēja izdzīvot Dziesmu un deju svētku kopdziedāšanu dažādos laikos, dejas soļa raitumu, kā arī izpētīt latviešu raksta un ornamenta nozīmi un kopsakarības laikā un telpā.
Ekspozīcijas tapšanā palīdzējuši Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, Madonas Novadpētniecības un mākslas muzejs, Tukuma muzejs, Latvijas Banka un Latvijas Nacionālā bibliotēka.
Izstāde Minhenes Piecu kontinentu muzejā būs atvērta līdz 19. aprīlim. No 8. maija līdz 7. jūnijam izstāde būs apskatāma Neiminsteres Abatijā Luksemburgā un no 25. jūnija līdz 30. augustam izstāžu zālē „Rīgas Mākslas telpa”. Izstāde Rīgā tiks atklāta, ieskandinot VIII Ziemeļu un Baltijas valstu Dziesmu svētkus. Ekspozīciju „Rīgas Mākslas telpā” papildinās tautas tērpi no Skandināvijas un Baltijas valstīm.
Izstādi „Latviskās dvēseles raksti” rīko Latvijas Nacionālais kultūras centrs. Projekta vadītāja Linda Rubena, mākslinieks Jurģis Krāsons, satura koncepta autori – Valdis Celms un Toms Skābardis.
Izstāde ir iekļauta Latvijas prezidentūras ES Padomē kultūras programmā, kuras pamatvērtības ir laikmetīgums, unikalitāte un izcilība. Šajā ekspozīcijā atklājas arī viena no programmas tematiskajām līnijām – Dziesmu un deju svētku tradīcija.
SAISTĪTIE RAKSTI
Izstāde „Latviskās dvēseles raksti” dodas uz Minheni
Minhenē, Luksemburgā un Rīgā būs apskatāma izstāde „Latviskās dvēseles raksti”