Mūžībā aizgājis keramiķis Antons Ušpelis
2015. gada 26. augustā mūžībā aizgājis Tautas daiļamata meistars, Latgales keramiķis, Ušpeļu dzimtas pārstāvis Antons Ušpelis.
Antons Ušpelis dzimis 1944. gada 14. augustā Preiļu rajona Silajāņu pagasta Dubēs kā trešais bērns tradīcijām bagātā Latgales podnieku dzimtā. Mīlestība pret mālu viņam radusies bērnībā. Savas prasmes Antons Ušpelis papildinājis mācoties Rēzeknes lietišķās mākslas vidusskolas keramikas nodaļā, kuru vadījusi keramiķe Marta Krastiņa. Mākslinieks rūpīgi studējis Latgales keramikas tradīcijas, daudz mācījies no tēva un Silajāņu vecmeistariem Andreja Paulāna, Polikarpa Vilcāna, brāļiem Kaļvām, Riučiem, Polikarpa Čerņavska.
1964. gadā sākās Antona Ušpeļa dalība izstādēs gan Latvijā, gan ārvalstīs. Keramiķis regulāri rīkojis personālizstādes, piedalījies tradicionālajās Latgales podnieku dienās un starptautiskajos gadatirgos. Bijis aktīvs Andreja Paulāna Tautas lietišķās mākslas studijas (TLMS) un TLMS „Rēzeknes apriņķa pūdnīki” dalībnieks. Antona Ušpeļa darbi skatāmi Latvijas un ārzemju muzejos, kā arī privātkolekcijās.
Pēc obligātā dienesta Padomju armijā Antons Ušpelis atsāka podnieka gaitas, un jau 1968. gadā viņam tika piešķirts Tautas daiļamata meistara nosaukums. Īsu brīdi strādājis uzņēmuma „Latvijas keramika” Jēkabpils filiālē, taču jau no 1970. gada viņš patstāvīgi darbojās tēva darbnīcā Dubēs. Drīzumā iekārtojis savu darbnīcu tuvāk Rēzeknei – Maltas pagasta Jakovičos. 20. gs. 90-tajos gados Antons Ušpelis izveidojis darbnīcu Rēzeknē. Pašsaprotama ir iestāšanās un darbošanās Latvijas Mākslinieku savienībā (LMS) un LMS Latgales organizācijā. Antona Ušpeļa darbnīcā amatu apguvuši Leonards Vincevičs, Voldemārs Voguls un daudzi topošie keramiķi. Gan savā darbnīcā, gan studijā jaunajiem meistariem Antons Ušpelis tālāk nodeva ne vienu vien amata noslēpumu.
Jāatzīmē arī Antona Ušpeļa devums atjaunojot Andreja Paulāna cepli Raiņa memoriālajā muzejā Jasmuiža 1999. gadā, kā arī īstenojot apjomīgas izstāžu ieceres (cilņu cikls „Maizes ceļš”, svečturu cikls, Latgales keramikas vecmeistaru portretu iemūžināšana mālā u.c.). Antons Ušpelis 2014. gadā ar krāšņu personālizstādi atzīmēja 70 gadu jubileju.
Antons Ušpelis bijis daudzpusīgs mākslinieks. Viņa darbu galvenā joma ir dekoratīvā keramika, kas visspilgtāk atklāja meistara personību, pasaules izjūtu, attieksmi pret tautas mākslas mantojumu, kā arī izpratni par Latgales keramikas nozīmi mūsdienu cilvēka dzīvē. Keramiķa veidojumi ir emocionāli ekspresīvi, to dekoratīvā izteiksmība sakāpināta.
Starp apbalvojumiem ir gan Triju Zvaigžņu ordenis, gan Latvijas Mākslinieku savienības diploms, Andreja Paulāna medaļa un Ministru prezidenta Pateicības raksts par mūža ieguldījumu Latgales keramikas tradīciju saglabāšanā un attīstībā.
Ušpeļu dzimta ir vienīgā Latvijā, kura tiešā pēctecībā nu jau sestajā paaudzē nodarbojas ar podniecību. Pēctecība tiek nodota no tēva dēlam. Antons Ušpelis (1944) savas amata prasmes ir apguvis pie tēva Antona Ušpeļa (1912), kas savukārt podu virpošanas prasmes apguvis no sava tēva Antona (1884) un tas savukārt no sava tēva Staņislava (1837). Pirmās ziņas par Ušpeļu dzimtas aizsākumiem ir no 1800. gada par podnieku Ignatu Ušpeli.
Informācija: TLMS „Rēzeknes apriņķa pūdnīki” vadītājs Andris Ušpelis.
Atvadīšanās no Antona Ušpeļa notiks 2015. gada 29. augustā plkst. 11.00 Jēzus Sirds katedrālē Rēzeknē. Pēc sēru dievkalpojuma izvadīšana zemes klēpī Riebiņu novada Antonišķu kapsētā.