Mūžībā aizgājusi etnogrāfe Aina Alsupe
2015. gada 29. decembrī mūžībā aizgājusi Latvijas Zinātņu akadēmijas Vēstures institūta Etnogrāfijas nodaļas valsts emeritētā zinātniece, habilitētā vēstures doktore, etnogrāfe Aina Alsupe.
Aina Alsupe dzimusi 1926. gada 10. decembrī Smiltenes apriņķa Launkalnes pagastā. Lielāko sava darba mūža daļu no 1954. līdz 1990. gadam A. Alsupe ir strādājusi Latvijas Zinātņu akadēmijas Vēstures institūta etnogrāfijas nodaļā par pētnieci.
1963. gadā aizsākās Ainas Alsupes ilggadējā, radošā sadarbība ar Latvijas Nacionālo kultūras centru (agrāk Tautas mākslas centrs). Aina Alsupe ir bijusi tautas lietišķās mākslas padomes priekšsēdētāja, Tautas Daiļamata meistaru kvalifikācijas komisijas locekle, kā arī vairākus gadus šīs komisijas priekšsēdētāja, un piedalījusies Latvijas tautas lietišķās mākslas izstāžu darbu atlasēs līdz pat 2008. gadam. No 1997. līdz 1999. gadam viņa ir bijusi Latviešu tautastērpu vērtēšanas komisijas locekle un zinātniskā konsultante. Aktīvi iesaistoties Latvijas jaunās daiļamatnieku paaudzes izglītošanā, A. Alsupe ir lasījusi neskaitāmas lekcijas par latviešu etnogrāfiju.
Ainas Alsupes plašais praktiskais un teorētiskais izziņas darbs, pētot tautas lietiškā mākslas attīstības problēmas, ir apkopots viņas zinātniskajās monogrāfijās un rakstos.
2008. gadā ar LNKC atbalstu, tika izdota Ainas Alsupes monogrāfija „Audumi Latgalē 20. gadsimtā”. Pētījums uzrakstīs uz 1955.-2005. gados savākto materiālu bāzes, kas ir loģisks turpinājums monogrāfijai „Audēji Vidzemē 19. gs. otrajā pusē un 20. gs. sākumā. ” (Rīga, 1982.). 2009. gada 8. jūnijā Latvijas Republikas Kultūras ministrija augstu novērtēja A.Alsupes ieguldījumu tautas lietišķās mākslas vēstures izpētē un saglabāšanā, un par monogrāfiju “Audumi Latgalē 20. gadsimtā.” piešķīra „Gada balvu kultūrā”.
2012. gada 4. maijā, par mūža ieguldījumu etnogrāfijas zinātnes un lietišķās mākslas attīstībā un tautas atmiņas saglabāšanā un popularizēšanā sabiedrībā etnogrāfe Aina Alsupe saņēma Triju Zvaigžņu ordeni.
Ainas Alsupes zinātniski precīzā pieeja darbam ir ļāvusi izprast tautas lietišķās mākslas veidošanās gaitu, pētīt, dokumentēt lietisķās mākslas darinātāju darbu un saglabāt nemateriālo kultūras mantojumu nākamajām paaudzēm.
Atvadīšanās no Ainas Alsupes notiks Krematorijas mazajā zālē (Varoņu iela 3a, Rīga) 2016. gada 5. janvārī plkst. 13.00.