Semināru cikls „Latviešu tautas tērpu darināšanas pamati” - izšūšana
Latvijas Nacionālais kultūras centrs (LNKC) 2015. gada nogalē aizsāk semināru ciklu „Latviešu tautas tērpu darināšanas pamati”. Semināros plānotas gan teorētiskas, gan praktiskas nodarbības, kuru laikā būs iespēja arī iegūt informāciju par meistariem, uzņēmumiem u.c. entuziastiem, kas darina tautas tērpus.
Pirmās nodarbības notiks 2015. gada 2. un 4. novembrī (1. nodarbība) un 8. un 10. decembrī (2. nodarbība).
Pirmo nodarbību tēma – Izšūšana. Ievads baltajos darbos.
Pirmās nodarbības notiks LNKC zālē (Rīgā, Pils laukumā 4, 3. stāvā) 2015. gada 2. un 4. novembrī no plkst. 16.00 līdz 19.00.
Nodarbībām jāņem līdzi darbarīki – izšujamās adatas, šķēres, audums tiks nodrošināts.
Nodarbībās varēs apgūt izšūšanas pamatus – baltos un krāsainos darbus. Baltie darbi ir adatas darbi, kas tiek izšūti ar baltu diegu uz balta auduma, krāsainie darbi ir krāsainu diegu izšuvums uz balta auduma. Šādi izšuvumu veidi tiek izmantoti latviešu tautas tērpa kreklu, villaiņu, jaku, sievu cepuru rotājuma darināšanā.
Pieteikuma anketa nodarbībām 2. un 4. novembrī
Pieteikšanās noslēdzas 29. oktobrī!
Pieteikšanās 8. un 10. decembra nodarbībām būs iespējama novembrī.
Semināru cikla „Latviešu tautas tērpu darināšanas pamati” mērķis ir aicināt interesentus apgūt pamata zināšanas par latviešu tautas tērpa sastāvdaļu darināšanu, rotāšanu, tautas tērpa komplektēšanu un koptēla veidošanu.
Turpmākajās nodarbībās plānots pievērsties tautas tērpa krekla piegriešanai un sašūšanai, zeķu adīšanai, jostu un brunču aušanai. Semināru cikls turpināsies līdz 2017. gada pavasarim.
Ceļā uz Latvijas simtgadi 2018. gadā Latvijas Nacionālais kultūras centrs uzsāk projektu „Katram savu tautas tērpu”. Projekta mērķis ir stāstīt par latviešu tautas tērpa izcelšanos, komplektēšanas un valkāšanas tradīcijām. Tautas tērps ir nozīmīga un nacionāli savdabīga latviešu kultūras mantojuma sastāvdaļa. Tas ir veidojies un pastāvējis noteiktos ģeogrāfiskos un ekonomiskos apstākļos un nepārtraukti attīstījies dažādu tradīciju ietvaros. Tautas tērps ir plašs informācijas nesējs ne tikai par latviešu kultūru, vēsturi, etniskajām īpatnībām, bet arī ataino arī valkātāja sociālās, ģimenes, vecuma, turīguma, kā arī kultūras sakaru mijiedarbības ar kaimiņu tautām, īpatnības.
SAISTĪTIE RAKSTI
Uzsākts projekts „Katram savu tautas tērpu”