Starptautiskais tautas mūzikas festivāls Dzīvā mūzika 2009
2009. gada 24. un 25.oktobrī Jēkabpils un Andrupenes kultūras namus pieskandināja Starptautiskais tautas mūzikas festivāls Dzīvā mūzika 2009, ko rīkoja Nemateriālā kultūras mantojuma valsts aģentūra (NKMVA). Ar šo festivālu NKMVA aizsāka unikālu projektu „Tradicionālo prasmju skola 2009”, kura mērķis ir veicināt tradicionālo prasmju pārmantojamību un popularizēšanu plašākā sabiedrībā.
Tautas mūzikas festivāls Dzīvā mūzika ir pasākumu cikls ar mērķi izzināt un parādīt dažādas tautu instrumentu spēles prasmes. Šī gada festivāla tēma - sitamie instrumenti tautas mūzikā, jo tie slēpj daudz plašākai sabiedrībai nezināmu faktu un izzūdošu prasmju. Piemēram, dažādu sadzīves priekšmetu – veļas dēļu un karošu izmantošana muzicēšanā, īpatnējās tamburīna (bubina) spēles tehnikas. Interesants ir modernais bungu komplekts, kas spēlēts jau 20.gs. 30.gadu kapelās vai velna bunga, ko no igauņiem esam aizguvuši tikai 20.gs. 70. gados.
Festivāla pasākumos piedalīsies tamburīna (bubina) spēles vecmeistari no Latgales, radniecīgas tamburīna spēles grupa no Lietuvas, kā arī viesi - karošu spēlmaņi no Baltkrievijas.
24. oktobrī plkst. 18.00 Tautas mūzikas koncerts Jēkabpils kultūras namā. Piedalās: Kreicburgas ziķeri, Jēkabpils tautas mūzikas ansamblis Raksti, Salnavas kapela Sābri, Rēzeknes folkloras kapela Vīteri, Kokneses tautas mūzikas ansamblis Skutelnieki, Sakhonu ģimenes kapela /Lida, Baltkrievija/ un Rima Garsoniene /Utena, Lietuva/.
25. oktobrī plkst. 14.00 Tautas muzikantu meistarklases ar Ivetas Dukaļskas ievadlekciju Andrupenes tautas namā. Festivāla noslēgumā plkst. 16.00 Tautas mūzikas koncerts, kurā piedalīsies folkloras kopa Sovvaļnīki, Andrupenes kapela Trīs vīri laivā, Jēkabpils tautas mūzikas ansamblis Raksti, Rēzeknes folkloras kapela Vīteri, Dagdas kapela Valters, Sakhonu ģimenes kapela /Lida, Baltkrievija/, Rima Garsoniene /Utena, Lietuva/ un tautas instrumentu spēles vecmeistari.
Pasākumus papildinās vēsturisko fotoattēlu un seno mūzikas instrumentu izstāde. Festivāla, kas notiek no 2002.gada, norises ir ievērojami palielinājušas sabiedrības interesi un zināšanas par senākajām tautas instrumentu spēles tradīcijām un veicinājušas to saglabāšanu un pārmantošanu.
Festivāls tapis sadarbībā ar Jēkabpils un Andrupenes tautas namiem un Pārdaugavas Tautas mūzikas biedrību.
Visos festivāla pasākumos ieeja brīva!