Tallinā apskatāma TLMS "Dardedze" izstāde
Pēc Igaunijas tautas mākslas savienības uzaicinājuma Jelgavas pilsētas pašvaldības iestādes “Kultūra” Tautas lietišķās mākslas studija “Dardedze” savienības galerijā Tallinas vecpilsētā, Pikk ielā 22 ir iekārtojusi savu darbu izstādi “Latvijas dabas noskaņas tekstīlijās”. Izstāde apskatāma līdz 2017.gada 17.aprīlim.
Igaunijas tautas mākslas savienība, sadarbojoties ar Latvijas Nacionālo kultūras centru, regulāri aicina savas galerijas izstāžu zālē eksponēt latviešu tautas lietišķās mākslas darinājumus. Tā šajās telpās ir bijušas Daugavpils pinēju darbu izstāde un seminārs, TLMS “Auseklis” kalēju darbu izstāde, Limbažu kultūras centra TLMS “Dzilna” lakatu izstāde, Mazsalacas TLMS “Mazsalaca” darbu izstāde, kā arī 2016.gadā ar VKKF atbalstu latviešu tautas tērpu izstāde. Šoreiz uzaicinājumu ir saņēmusi Jelgavas pilsētas pašvaldības iestādes “Kultūra” Tautas lietišķās mākslas studija “Dardedze.
Jelgavas pilsētas pašvaldības iestādes “Kultūra” Tautas lietišķās mākslas studijas “Dardedze” sākotne ir 1963. gadā un 1974. gadā kolektīvs iegūst Tautas lietišķās mākslas studijas nosaukumu. Studijā apgūst aušanas un mezglošanas (makramē) amata prasmes.
Balstoties uz latviešu tautas etnogrāfiskā mantojuma vērtībām, studijas dalībnieces darina laikmetīgus lietišķās mākslas izstrādājumus: segas, galdautus, spilvenus, paklājus, dekorus, lakatus, šalles, apģērba audumus u.c. dekoratīvus audumus.
Iedvesmas avots kompozīcijām un krāsu toņu salikumiem pamatā ir dabas daudzveidība. Studijas izstādes ir ar tematisku ievirzi. Nozīmīgākās no tām: “Mezglojumi”, “Zeme”, “Sveču gaismā”, “Dekoratīvie audumi”, “Liedags”, “Mežs un pļava”, “Latvija – zeme visskaistākā”, “Pirts diena”, “Mājas sajūta”.
Kolektīvs aktīvi ņem dalību visās valsts mēroga izstādēs. Studijas darbība novērtēta ar Kultūras ministrijas apbalvojumiem 2002. gadā un 2006.gadā. Šobrīd studijā darbojas 31. dalībniece.
Studijas vadītāja jau daudzus gadus ir tekstilmāksliniece un vairāku grāmatu autore Ingrīda Ozolniece.
TLMS “Dardedze” dalībnieču darbos savdabīgā veidā attēlojas Latvijas daba, kuras skaistuma izcelšanai un attēlošanai tiek izmantotas dažādas tradicionālās auduma darināšanas tehnikas. Ņemot vērā studijas vadītājas radošo pieeju tradicionālajām aušanas tehnikām, arī dalībnieces radoši iesaistās tehniku izmantošanā un to iespēju attīstībā. Izstādes “Latvijas dabas noskaņas tekstīlijās” ekspozīciju veido darbi, kas tapuši pēdējos 5 gados un bijuši eksponēti izstādēs “Latvija – zeme visskaistākā”, “Pirts diena”, “Mājas sajūta”. Izstādes bija labi apmeklētas un labi novērtētas gan no praktisko darītāju, gan ekspertu puses. Darbi izcēlās ar oriģinalitāti un māksliniecisko un tehnisko kvalitāti. Mūsdienīgi gan izpildījuma, materiāla, gan pielietojuma ziņā, kas nezaudē saikni ar tradicionālajiem latviešu audumiem.
Izstādes norisi finansiāli atbalstīja Valsts kultūrkapitāla fonds. Informatīvi un organizatoriski Latvijas Nacionālais kultūras centrs.