Trīs skanīgas dienas janvārī
No 2015.gada 23.līdz 25.janvārim Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā jau divdesmito reizi notiks Latvijas mūzikas skolu pūšaminstrumentu un sitaminstrumentu izpildītāju konkurss, kurā piedalīsies 160 jaunie mūziķi 15 instrumentu grupās, pārstāvot 50 mūzikas skolas. Konkursu rīko biedrība Latvijas Jauniešu pūtēju orķestris, to atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Latvijas Nacionālais kultūras centrs, Latvijas Bērnu fonds.
Pirmais konkurss notika 1996.gadā un tā dalībnieku vidū bija arī šodien pazīstami profesionālie mūziķi Guntis Kuzma, Mareks Pinta, Jānis Semjonovs, Guntars Grāvlejs, Mārtiņš Miļevskis, Kaspars Kurdeko, Jānis Sirmais, Valdis Bizuns, Andis Karelis, Lauris Zvejnieks, Raivis Māgurs, diriģents Atvars Lakstīgala, komponists Jēkabs Nīmanis, kinorežisors Jānis Nords. Protams, ne Izpildītāju konkurss, ne Latvijas Jauniešu pūtēju orķestris vai radošā nometne PLUS nav galvenais impulss tam, kāpēc daudzi pirmā un arī nākošo konkursu dalībnieki ir kļuvuši par mūziķiem. Bet kādā brīdī mēs esam bijuši blakus, un lepojamies ar to. Bijušie konkursanti šodien ir gan visos Latvijas profesionālajos orķestris, gan papildinās un veido savu muzikālo karjeru ārzemēs, gan strādā mūzikas izglītības iestādēs. Daudzi ir aktīvi amatierorķestru mūziķi. Visas divdesmit reizes konkurss noritējis Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Lielajā zālē, konkursa žurijas darbā ir bijuši iesaistīti arī akadēmijas mācību spēki. Konkursa žūrijas priekšsēdētājs Jānis Puriņš atceras:
Ikgadēja Izpildītāju konkursa izveidošana 1996. gadā likās mazliet utopiska – kāpēc un vai vajag, kas piedalīsies, ko spēlēsim? Tomēr vēlāk radītie konkursa blakus projekti –Latvijas Jauniešu pūtēju orķestris un nometne PLUS veidoja, stratēģiski secīgu notikumu virkni: iespēju sevi parādīt, lai varētu piedalīties kādā no šiem vasaras projektiem. Trīs dienu ilgs maratons – konkurss, kurā piedalās turpat vai divi simti dalībnieku ir grūts ne tikai žūrijai, tas ir ļoti sarežģīts arī skolotājiem, koncertmeistariem, arī visiem līdzjutējiem. Un, divdesmit gadus, pateicoties visām ieinteresētajām pusēm, tas bez pārtraukumiem arī ir noticis. Ir daudz skolotāju un koncertmeistaru, kuru audzēkņi piedalījušies visos divdesmit konkursos. Konkursi vienmēr ir lieliska pieredze. Tā ir savu spēju un prasmju pārbaude (arī skolotājiem), tā ir pieredzes apmaiņa, klausoties konkursantus, atskaņoto repertuāru un iepazīstot arī jaunas metodiskas iemaņas. Strādājot Mūzikas akadēmijā, daudzus bijušos konkursa dalībniekus satieku augstskolā, bet jau kā pedagogus: – Gunti Kuzmu, Jāni Semjonovu, Artūru Šultu, Raivi Māguru, Andi Kareli, Rihardu Zaļupi, džeza mūzikas katedrā Kasparu Kurdeko, Kārli Vanagu.
Neviens konkurss nevar notikt bez dalībniekiem, bet šajā pirmajā mūzikas izglītības posmā – arī bez instrumentu spēles skolotājiem un koncertmeistariem – gatavojot programmas, piedaloties konkursā, saņemot vērtējumu. Visos laikos ir bijuši skolotāji, kuri paspēj izdarīt vairāk, kā prasa mācību programma, kuri vēlas, un viņiem tas arī izdodas - šos obligāti noteiktos mācību gadus padarīt radošākus, krāsainākus un neizbēgami arī grūtākus. Konkursa CV veido Latvijā atzīti un pieredzējuši pedagogi:_flautas skolotājas Inga Grīnvalde, Iveta Lāriņa, Ginta Zīģele; klarnetes skolotāji Staņislavs Gribusts, Maija Majacka, Juris Vanags; metālpūšaminstrumentu skolotāji Artūrs Maculēvičs, Egons Salmanis, Andris Muižnieks, Pēteris Vilks; saksofona skolotāji, Ziedonis Puķītis, Ieva Sloka (Saliņa), Maigonis Makars; sitaminstrumentu pedagogi Larisa Puzule, Jānis Vaivods, Vitālijs Čakšs. Koncertmeistari Andrejs Laukmanis, Alla Puķīte, Inta Liepiņa, Ingrīda Reinholde, Arnolds Dimants, Ingrīda Bite .
Bet loks noslēdzas ar bijušo konkursantu atgriešanos jaunā statusā, janvāra nogalē Mūzikas akadēmijas durvis verot jau kā Skolotājiem: Rūta Īzāka (Bolderājas Mūzikas un mākslas skola), Oļegs Koļesņičenko (Preiļu Mūzikas un mākslas skola), Katrīna Kivleniece, Maija Kļaviņa (Juglas Mūzikas skola), Ojārs Tūmiņš (Balvu Mūzikas skola), Harijs Gūtmanis (Iecavas Mūzikas un mākslas skola), Kārlis Jēkabsons, Jānis Ansons, Zīle Ūdre (J. Mediņa Rīgas 1.Mūzikas skola), Jānis Vilks (Smiltenes Mūzikas skola), Guntis Supe (Ozolnieku Mūzikas skola), Arnita Akmentiņa (A. Dombrovska Mūzikas skola), Liene Dobičina (Siguldas Mākslu skola "Baltais flīģelis"), Daiga Maskaļūne (S.Broka Daugavpils Mūzikas vidusskola), Elmārs Vaivods (Ķekavas Mūzikas skola), Toms Jansons (E.Melngaiļa Liepājas mūzikas vidusskola).
Tradicionāli konkursu vērtē starptautiska žūrija, jo tā ir iespēja Latvijas jaunos mūziķus parādīt arī citu valstu mūzikas speciālistiem. Šogad žūrijas darbā piedalīsies kolēģi no Lietuvas, bet par īpašu dāvanu uzskatām flautu karaļa Viļņa Strautiņa piekrišanu vērtēt flautu grupu.
Konkursa noslēgums un laureātu koncerts BRAVO - BRAVISSIMO notiks Latvijas Universitātes Lielajā Aulā 2015.gada 14.februārī plkst.17.00, bet šīs nedēļas nogalē visi laipni aicināti uz J.Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Lielo zāli, kurā muzicēs XX Latvijas mūzikas skolu pūšaminstrumentu un sitamisntrumentu konkursa dalībnieki. Ieeja bez maksas.
Piektdien, 23.janvārī
11.00 - 12.00 tubas
12.15 - 12.50 tromboni
13.10 - 14.10 eifoniji
14.40 - 15.50 mežragi
16.10 - 18.00 trompetes
Sestdien, 24.janvārī
10.30 - 12.30 sitamisntrumenti
12.45 - 13.15 obojas, fagoti
13.30 - 18.10 flautas
Svētdien, 25. janvārī
10.00 - 11.10 klarnetes
11.30 - 17.30 saksofoni
Informāciju sagatvoja Astrīda Ķēniņa