Organiskais dizains

Organiskais dizains (1939-1960, 1991 - arī šobrīd)

Organiskais dizains tiek balstīts uz organiskās arhitektūras koncepcijas, ko iesāka Franks Loids Raits un Čarlzs Makintošs. Virziena galvenais nosacījums: visiem telpas elementiem, piemēram, mēbelēm, vizuāli un funkcionāli jāsasaucas ne tikai ar interjeru, bet arī ar visu ēkas koncepciju. Savukārt ēkai gan ar formu, gan ar materiāliem, gan ar krāsu jāiekļaujas vidē, kurā tā tiek celta. Mēbelēm jābūt organiski piemērotām paredzētajām darbībām, piemēram, krēslam jābūt veidotam pēc iespējas saskaņā ar cilvēka ķermeni. Pamazām organiskās formas iekaroja dizainu- plūstošās, ergonomiskās līnijas dizainā novērot varam joprojām.

Otrs, spēcīgs organiskā dizaina uzplaukums vērojams pēc 1991.gada izstādes Londonā “Organiskais dizains”. Virzienam jaunu dzīvi deva modernās tehnoloģijas.

Hugo Alvars Henrihs Ālto (Hugo Alvar Henrik Aalto, 1898 –1976) Skandināvija

Alvars Ālto bija viens no pirmajiem ietekmīgākajiem Ziemeļvalstu modernistiem-arhitekts un dizainers. Viņš bija arī viens no organiskā dizaina pamatlicējiem. Alvars Ālto darbojies arī kā tēlnieks, gleznotājs, stikla mākslinieks un tekstilmākslinieks.

Savu karjeru Ālto uzsāka, eksperimentējot ar mēbeļu materiāliem. Mēbelēs viņš izmantoja lokšņu materiālu- finieri, cenšoties to izlocīt dažādos leņķos, lai mēbele būtu pēc iespējas parocīgāka un ērtāka. Īpaši jāatzīmē Paimo sanatorijai (1929-1933) Somijā speciāli izstrādātais krēsls. Ālto krēslu izveidoja tā, lai tiktu atvieglota tuberkulozes slimnieku ikdiena. Slimniekiem ilgas stundas nākas pavadīt sēdus stāvoklī, krēsla atzveltnes leņķis tika projektēts, lai tuberkulozes pacientiem būtu pēc iespējas vieglāk elpot. Šis krēsls, iespējams, ir ietekmējis Marsela Breiera (1925) radītā metāla cauruļsistēmu krēsla “Wasilly” tapšanu. Ālto izgudroja un patentēja liektu koka krēsla balstu, kas kļuva par viņa firmas zīmi. Ālto dizainam raksturīgas brīvas, elegantas līnijas un plastiski apjomi.

  • “Paimio” krēsls, diz. Alvars Ālto, 1930
  • Nr 66 krēsls, diz. Alvars Ālto , 1935
  • Pārvietojamie tējas ratiņi, diz. Alvars Ālto, 1936

www.britannica.com/biography/Alvar-Aalto
www.alvaraalto.fi/architecture_design.htm

Ēro Sārinens (Eero Saarinen, 1910 – 1961) ASV

Ēro Sārinens ir tēlnieks, atzīts arhitekts un mēbeļu dizainers. 1940.gadā viņš kopā ar Čārlzu Īmsu izstrādāja interesantu mēbeļu sēriju un piedalījās „Organiskā dizaina mēbeļu” konkursā, kur ieguva pirmo godalgu. Krēsls „Tulip” tika iekļauts Knoll uzņēmuma ražoto mēbeļu klāstā. Ēro Sārinena sadarbība ar Knoll veiksmīgi turpinājās arī vēlāk.

  • Atzveltnes krēsls, diz. Ēro Sārinens 1950
  • „Womb” krēsls, diz. Ēro Sārinens 1948
  • „Tulip” krēsls, diz. Ēro Sārinens, 1955

vimeo.com/34969235
www.knoll.com/designer/Eero-Saarinen

Čārlzs un Reja Īmsi (Charles (1907–1978) and Ray(1912–1988) Eames) ASV

Čārlzs un Reja Īmsi ir amerikāņu arhitekti un dizaineri, kuri dzīvoja un veiksmīgi kopā strādāja gandrīz 40 gadus. Veidojot mēbeles, viņi eksperimentēja ar dažādiem materiāliem, cenšoties atrast ideālo sēdekļa un atzveltnes formu. Lielākos panākumus abi dizaineri guva 20. gadsimta vidū. Piemēram, 1956.gadā radītais atpūtas krēsls ar metāla, eleganta finiera un perfektas ādas detaļām uzskatāms par modernās klasikas pirmsākumu ikonu.

  • Atpūtas krēsls, diz. Čārlzs un Reja Īmsi, 1956
  • “Alumīnija krēsls EA 117”, diz. Čārlzs un Reja Īmsi, 1958
  • Saplākšņa krēsls, diz. Čārlzs Īmss, 1945

www.metmuseum.org/toah/hd/eame/hd_eame.htm
http://www.eamesoffice.com/

Ross Lovgrovs (Ross Lowegrove, 1958)

Pēc 1991.gada izstādes Londonā “Organiskais dizains” vērojams otrs, spēcīgs organiskā dizaina uzplaukums. Virzienam jaunu dzīvi deva modernās tehnoloģijas un materiāli, īpaši datoriespējas un plastmasa. Viens no redzamākajiem organiskā dizaina virziena sekotājiem ir Ross Lovgrovs. Viņa objekti ir īpaši ergonomiski un tiek izgatavoti no vismodernākajiem materiāliem. Lovgrovs uzskata, ka visizmeklētākās formas veidojas, savienojot organiskas un neorganiskas vielas, dzīvo ar nedzīvo.

  • “Fractal” krēsls, diz. Ross Lovgrovs 1995
  • “Bone” krēsls, diz. Ross Lovgrovs 1996
  • “GO” krēsls, diz. Ross Lovgrovs 1998-2001

www.rosslovegrove.com/