Skandināvu dizains

Skandināvu dizains 1936-2000

Demokrātiskā dizaina laiks

20.gadsimta piecdesmitajos gados Skandināvijas valstīs Dānijā, Norvēģijā, Zviedrijā un Somijā, balstoties uz minimālismu un funkcionalitāti, izveidojās demokrātiskais un ļoti populārais skandināvu dizains. Skaistās, vieglās un fukcionālās mēbeles tika ražotas masveidā, un to ražošanā izmantoja vietējo kokmateriālu, kas bija samērā lēta izejviela. Dažkārt mēbeles tika papildinātas ar sabalansētiem, spilgtiem krāsu akcentiem. Skandināvu dizaina koncepcija bija: laba dizaina mēbeles par demokrātisku cenu; labam dizainam jābūt pieejamam visiem.

1951. un 1954. gada dizaina izstādēs Milānā Skandināvija sevi parādīja kā līderi laikmetīgajā dizainā.

Arne Emīls Jakobsens (Arne Emil Jacobsen, 1902 – 1971) Dānija

Arne Jakobsens ir ieguvis arhitekta izglītību, pēc viņa projektiem uzceltas daudzas ēkas, tomēr vislielāko atzinību ir guvis kā mēbeļu dizainers. Veiksmīgākās Jakobsena mēbeles tapušas speciāli viņa paša projektētai un realizētai arhitektūrai. Izcils paraugs ir Radison SAS Royal hotel ēka Kopenhāgenā un šai viesnīcai projektētie krēsli “Egg” (Ola) un “Swan” (Gulbis). Arno Jakobsena mēbeles ir funkcionālas, plastiskas, plūstošām formām. Viņu iedvesmojis dizaineru Čārlza un Rejas Īmsu darbs ar plastisko un locīšanai paļāvīgo saplāksni. Jakobsens augstu vērtējis arī Itālijas dizaina vēsturnieka Ernesto Rodžera atziņu, ka dizainā vienlīdz svarīgi ir it visi elementi, no lielākā līdz pat vismazākajam.

  • “Egg” krēsls, diz. Arne Jakobsens 1958.
  • “Swan” krēsls, diz. Arne Jakobsens 1958.
  • “Ant” krēsls, diz. Arne Jakobsens 1952.
  • “Pot” krēsls, diz. Arne Jakobsens

Alvars Ālto (Hugo Alvar Henrik Aalto, 1898 –1976) Skatīt sadaļā “Organiskais dizains”
Verners Pantons (Verner Panton, 1926 – 1998) Skatīt sadaļā “Popārts”
Ēro Ārnio Eero Aarnio, dzimis 1932.gadā Skatīt sadaļā “Popārts”

www.arne-jacobsen.com

Bruno Matsons (Bruno Mathsson, 1907- 1988) Zviedrija

Bruno Matsons balstījās uz funkcionālisma un modernisma idejām, neaizmirstot arī vecās zviedru amatniecības tradīcijas. Matsons, būdams galdnieka dēls un strādādams tēva rūpnīcā, jau agrā jaunībā saprata, ka par visu vairāk viņu interesē mēbeļu, īpaši krēslu fukcionalitāte un dizains. Matsons nav ieguvis speciālu izglītību, bet pilnveidojies, studējot grāmatas un žurnālus. Pirmā viņa projektētā mēbele ir krēsls “Graschoppan” (sienāzis) ar koka rāmi un pītu sēdekli. Šis krēsls gan neguva atzinību, tas tika uzskatīts kā neveikls un neglīts. Tomēr Bruno Matsons spītīgi turpināja strādāt pie jauniem projektiem un jau 29 gadu vecumā sarīkoja savu mēbeļu dizaina personālizstādi. Izstāde bija veiksmīga, Matsons guva atzinību un kļuva par vienu no pieprasītākajiem un veiksmīgākajiem dizaineriem Eiropā.

  • “Graschoppan” krēsla skice, diz. Bruno Matsons
  • “Graschoppan” krēsls, diz. Bruno Matsons
  • “Mid2Mod” krēsls, diz. Bruno Matsons

www.mathsson.se/en/

Jozefs Franks (Josef Frank, 1885–1967) Austrija/Zviedrija

Jozefam Frankam ir bijusi milzīga ietekme uz Zviedrijas dizaina vēsturi. Viņš tiek uzskatīts par vienu no Zviedrijas visu laiku nozīmīgākajiem dizaineriem.

Kopīgās modernisma tendences ar uzsvērto vienkāršību īsti nebija Jozefa Franka gaumē. Viņš nepiekrita arī Lekorbizjē uzstādījumam, ka māja jāveido kā “Mašīna dzīvošanai”. Viņš neatbalstīja Eiropā tik populāro cauruļveida mēbeļu dizainu. Jaunais dizainers bažījās, ka pārlieku standartizēts interjers arī pašus cilvēkus var padarīt pārāk līdzīgus. Franks dizaina priekšmetus veidoja brīvākus, mākslinieciskākus, viņa izstrādātais modernisms bija apveltīts ar bagātīgu krāsu gammu un balstīts uz komfortu. Franks ar savu dizainu telpā vēlējās ienest dabas krāsas un formas ar mērķi, lai arī telpā cilvēks varētu justies un elpot brīvi. Tā paša mērķa vadīts, viņš veidoja caurskatāmas mēbeles, piemēram, skapjus uz augstām kājām.

  • Dīvāns, diz. Jozefs Franks
  • “Flora”, diz. Jozefs Franks
  • Atpūtas krēsls, diz. Jozefs Franks

www.svenskttenn.se/en-us/pages/article/stjosef

Jenss Risoms (Jens Risom, 1916) Dānija/Amerika

Dzimis Kopenhāgenā, Dānijā, mācījies mēbeļu dizainu Kopenhāgenas industriālās mākslas un dizaina skolā. 1939. gadā devās uz ASV, kur strādāja kā atzīts mēbeļu projektētājs. Darbības sākuma gados veidojis mājas mēbeles, vēlāk biroja mēbeles, slimnīcu un bibliotēku mēbeles. Risoms savu dizainera rokrakstu veido, kombinējot skandināvu dizaina tradīcijas ar pēckara Amerikas mēbeļu dizaina vērtībām. Risoma mēbeļu dizains izceļas ar izteiksmīgām plaknēm, līnijām, leņķiem un augstu kvalitāti. Daudzas Risoma mēbeles tiek uzskatītas par mūsdienu mēbeļu klasiku. Mēbeļu paraugi atrodami dažādos modernās mākslas un dizaina muzejos, ieskaitot Modernās mākslas muzeju Ņujorkā.

  • Atpūtas krēsls, diz. Jenss Risoms
  • Gulta, diz. Jenss Risoms 1970.
  • Atpūtas krēsls, diz. Jenss Risoms

www.jensrisom.com/

  • Ingmars Kamprads
  • IKEA

Runājot par Skandināvu dizainu, nevar nepieminēt leģendāro Zviedrijas mājas interjera preču tirgotāju IKEA. IKEA izveidojis veikalu tīklu un veiksmīgi darbojas Eiropā, ASV, Kanādā, Āzijā un Austrālijā. IKEA dibinātājs ir Ingmars Kamprads, kurš savu mēbeļu tirdzniecības biznesu sāka agri un 1943.gadā, 17 gadu vecumā nodibināja IKEA. Uzņēmuma koncepcija ir ražot praktiskas, laba dizaina un labas kvalitātes mēbeles par pieejamu cenu. Mēbeļu konstrukcijas ir vienkāršas, pircējs tās var samontēt saviem spēkiem. IKEA konsekventi turpina īstenot uz demokrātijas pamatiem balstīto skandināvu dizaina pamatideju, kas uzņēmumam atnesusi veiksmi un milzu peļņu.

  • IKEA mēbeles

www.ikea.com
www.danishdesignstore.com