Ievads
Par ko jāraksta ievadā?
Ievads veido kvalifikācijas darba kopējo, vispārējo raksturojumu:
-
tiek definēta problēma;
-
raksturota darba tēma;
-
tiek formulēts, ko autors vēlas izpētīt vai uzzināt;
-
kādas tehnoloģijas tiks pielietotas;
-
kādu rezultātu autors vēlas panākt.
Ievadā ir jābūt precīzi formulētam teorētiskā un praktiskā darba mērķim un uzskaitītiem uzdevumiem.
Padomi stāstījuma veidošanai ievadā:
-
Definēta problēma – skaidri aprakstiet problēmu. Tas palīdzēs formulēt arī darba mērķi.
-
Raksturota tēma – aprakstiet darba tēmu, īsi raksturojot iecerēto darbu citu līdzīgu darbu kontekstā, kādi paraugi tiek lietoti esošajā situācijā, ar ko tie nav piemēroti, atbilstoši, kādēļ nerisina problēmu, un kas nepieciešams, lai darbs iekļautos piedāvātajā tēmā.
-
Tiek formulēts, ko autors vēlas izpētīt vai uzzināt – skaidri aprakstiet ceļu, kā plānojat nonākt līdz problēmas risinājumam, piemēram, pētīsiet analogus, veiksiet aptaujas, konsultēsieties ar ekspertiem.
-
Plānotais tehnoloģiju un materiālu pielietojums – nosauciet idejas īstenošanai plānotos materiālus un izgatavošanas veidu.
-
Plānotais rezultāts – aprakstiet iecerēto darba rezultātu: kas tiks izgatavots, pamatojiet ar ko tas atšķirsies no analogiem, ar ko šis būs labāks par citiem līdzīgiem, ko tas atrisinās, radiet priekšstatu par savu oriģinālo produktu.
-
Definēti mērķi un uzdevumi – mērķis var būt kāds lielāks virsuzdevums, kura definēšanai varat izmantot šādus darbības vārdus: atrisināt problēmu, uzlabot, pilnveidot, padarīt labāku, ērtāku, pieejamāku, popularizēt, iedvesmot, attīstīt, palīdzēt. ~~Darba uzdevumi – tas ir precīzs, secīgu darba operāciju saraksts, kā produkts tiks īstenots materiālā, sākot no tēmas izvēles, izpētes, skicēm, līdz produkta izvietošanai aizstāvēšanai. Lai būtu vieglāk izvirzīt uzdevumus, varat izmantot šādus darbības vārdus: piedāvāt koncepciju, īstenot materiālā, izgatavot, izveidot, izplatīt, izpētīt, izpētīt tēmu vai problēmu, izstrādāt atbilstošu vizuālu risinājumu, zīmēt, maketēt, printēt. Precīza darba uzdevumu formulēšana ieviesīs skaidrību par paredzamo darba apjomu, aptuveno izstrādes laiku, kādi palīgspēki jāiesaista: ko autors varēs veikt pats, kam jālūdz palīdzība, noskaidrot darbu secību un izmantojamās metodes.