Kultūras mantojums tautas lietišķajā mākslā: pagātne un šodiena
Rakstu sērija veidota, lai radītu izpratni par tautas lietišķo mākslu - kā cieņpilns apliecinājums tautas amatniecības radītpriekam, kas pārmantots no paaudzes paaudzē un saglabāts līdz mūsdienām.
Domājot par tautas lietišķo mākslu, mēs bieži vien uzmanību pievēršam tikai gala rezultātam, piemēram, krāšņiem audumiem vai dekoratīvai keramikai. Kad plašākai sabiedrībai tiek rādīts šo darbu radīšanas process, tas parasti tiek darīts teatralizētā veidā un izklaides kontekstā, piemēram, gadatirgū vai pilsētas svētkos. Tāpēc no malas grūti novērtēt to, cik precīzas, lai gan ne vienmēr vārdos formulētas zināšanas ir vajadzīgas, lai daudzus no šiem mākslas darbiem radītu, - ar kādiem izaicinājumiem amatniekam ir jāsastopas un kādi asprātīgi, gudri risinājumi jāatrod, lai nonāktu līdz vēlamajam rezultātam.
Rakstu sēriju veido seši speciālistu raksti, kas atklāj tautas novērtēšanas, izstādīšanas, jaunradīšanas, apmācības, pārmantojamības un uztveres šķautnes laika posmā no 19. gadsimta beigām līdz mūsdienām.
Linda Rubena. Tautas lietišķā māksla Latvijā 21. gadsimta sākumā
Dagmāra Prīberga. Personība – tautas lietišķās mākslas studijas vadītājs
Inese Sirica. Latviešu tautas lietišķā māksla – Dziesmu svētku izstādes un publikācijas
Aija Jansone. Daiļamatnieku apmācība Latvijā 19. gs. vidus – 21. gs. sākums
Inese Sirica. Tautas amatniecības un dauļamatniecības izstādes, 1918 – 1940
Ilona Audere. Tautas amatniecības izstāžu prakses tradīcijas 19. gadsimtā
Aicinām studijas piedalīties virtuālas izstādes veidošanā!
Ja raksti jūs iedvesmo veidot savu izstādi vai arī no iepriekšējām izstādēm iemūžināts kāds eksponāts, ko noteikti gribētos parādīt atkārtoti, LNKC rosina visiem kopā radīt virtuālu izstādi. Aicinām radošās studijas dalīties ar saviem darbiem digitālā - foto vai video - formātā.
Līdz 19. jūnijam lūdzam sūtīt savas studijas materiālus ar saiti uz failiem.lv vai kā ZIP failu Lindai Rubenai ([Šī e-pasta adrese ir aizsargāta. Lai apskatītu to, lūdzu ieslēdziet javascriptu]
). Pielikumā, lūdzu, iekļaujiet:
- 3 objektu fotogrāfijas
- 1 video, kur redzama studija un darbu radīšanas process
- aprakstu par fotogrāfijās un video redzamo
- studijas nosaukumu, logo un darbu autoru vārdu un uzvārdu