24 / 63

2.3. Autortiesības

panel

Autortiesību jautājums ir aktuāls visās projektēšanas stadijās, tomēr jo īpaši tas ir svarīgs ideju ģenerēšanas procesā radošajās industrijās.

Latvijā autortiesības regulē Autortiesību likums.

Likumā definēts, ka autors ir fiziska persona, kuras radošās darbības rezultātā radīts konkrētais darbs. Savukārt likuma 4. pantā noteikti autortiesību objekti, kuros ietilpst dizaina darbi, kā arī celtņu, būvju, arhitektūras darbu skices, meti, projekti un celtņu un būvju risinājumi, citi arhitektūras darinājumi, pilsētbūvniecības darbi, dārzu un parku projekti un risinājumi, kā arī pilnīgi vai daļēji uzceltas būves un realizētie pilsētbūvniecības vai ainavu objekti.

Veidojot darbus, kā arī izmantojot citu autoru darbus, ir svarīgi ievērot autortiesību nosacījumus, tai skaitā nepieļaut plaģiātismu (apzināta vai neapzināta sveša darba vai idejas pilnīga vai daļēja piesavināšanās ©).

Prezentāciju materiālos un darbā kopumā, ja tiek izmantoti materiāli, kas nav paša autora radīti, ir nepieciešams sniegt informāciju par materiāla izcelsmi:

  • fotogrāfijām un citiem vizuālajiem materiāliem (grafiks, shēma) – norādāms autors (vārds, uzvārds) vai informācijas avots (piemēram, interneta vietnes adrese),

  • citātiem – norādāms darbs un/ vai autors,

  • faktoloģiskā informācija (pējums, fakts, normavais akts) – norādāma atsauce.

Ir dažādi veidi, kā tiek norādītas atsauces. Tas parasti ir norādīts attiecīgās mācību iestādes darbu izstrādes nolikumā.

Avots: Latviešu literārās valodas vārdnīca. 1.–8. Rīga, Zinātne, 1972–1996