ANIMĀCIJAS PAMATI

ANIMĀCIJAS

VĒSTURE UN STILI

Ievads

Animācijas un kustīgā attēla pirmssākumi

Animācijas pionieri

Animācijas “zelta gadi”

Animācijas seriāli, animācija televīzijas laikmetā

Tradicionālā jeb klasiskā animācija no 70. gadiem līdz mūsdienām.

 

3D animācijas laikmets

Latviešu animācijas vēsture

Animācijas seriāli jeb

animācija televīzijas laikmetā

 

1935. gada plakāts animācijas īsfilmu sērijai "Smieklīgā Simfonija"Sākot ar 20.gs. 30. gadiem līdz pat šodienai vienmēr lielu popularitāti ir ieguvuši animācijas seriāli- visbiežāk amerikāņu radīti-, kuros asprātīgā un viegli izklaidējošā garā    attēlotas animācijas tēlu ikdienas problēmas un neveiksmes.

 

Kā viens no pirmajiem pionieriem bija Valta Disneja “Smieklīgā simfonija” (“Silly Symphony”), kura sastāvēja no 75 īsfilmām, un tika veidota no 1929. līdz 1939. gadam. Šo gan nevar uzskatīt par seriālu tā klasiskā izpratnē, jo filmiņu varoņi un sižeti bieži vien bija pilnīgi atšķirīgi katrā sērijā. Drīzāk to var nosaukt Kadrs no Disneja īsfilmām"Skeletonu Deja" no sērijas"Smieklīgā Simfonija", 1929skatīties šeitpar “īsfilmu sēriju”.

 

Vēlāk lielu popularitāti ieguva jau iepriekš pieminētais animācijas seriāls “Toms un Džerijs”, kas oriģināli tika veidots no 1940. līdz 1957. gadam, kopā sastādot 114 sērijas.

 

Savukārt 1958. gadā Amerikas televīzijas kanālos sāka raidīt pirmo krāsaino, klasisko, pusstundu garo, seriālu par suni Haklberiju Houndu (“Huckleberry Hound”), kā arī neilgi pēc tam, no 1960.gada līdz 1966.gadam, – populāro situāciju komēdiju seriālu “Flinstoni” (“The Flintstones”).

 

Kadrs no animācijas seriāla "Flinstoni"skatīties šeitSešdesmito gadu Amerikā bez “Flintstoniem” radās arī daudzi citi visā pasaulē populāri animācijas seriāli, kā, piemēram, “Skubijs Dū” (“Scooby-Doo”) un viens no pirmajiem seriāliem par nākotnes pasauli - “Džetsoni” (“The Jetsons”).

 

Kā pieminētajām, tā arī līdz pat šodienai veidotajām amerikāņu animētajām (un ne tikai animētajām) situāciju komēdijām ir raksturīgas daudzas kopīgas iezīmes, kā piemēram, galvenie varoņiKadrs no animācijas seriāla "Džetsoni"skatīties šeit – bieži vien tā ir kolorīta četru cilvēku ģimene, un gandrīz vienmēr sižets veidosies ap ikdienišķi smieklīgiem un neveiksmīgiem notikumiem. Vizuālais izpildījums un kvalitāte, kā arī sižetiskās vērtības  praktiski nav mainījušās jau no 60. gadiem. Amerikāņu animācijas (un ne tikai animācijas) seriālu industrijai ir izdevies atrast “maģisko formulu”, lai viens un tas pats seriāls patiktu gan bērnam, gan pieaugušajam.

 

Nedaudz savādāk ir ar citu valstu animācijas seriāliem, taču pirms tam, tomēr vēl ir jāpiemin viens no nenoliedzami visu laiku populārākajiem animētajiem “kulta” seriāliem –  “Simpsoni” (“The Simpsons”, autors Mets Grīnings), kas tiek veidots no 1987.gada līdz pat šodienai. Tātad, tie ir jau 26 gadi, ar vidēji 25 sērijām sezonā – lieki teikt, ka nekas tamlīdzīgs vēsturē pirms tam nav bijis. Jāatzīst, ka šīs animācijas mākslinieciskās un grafiskās vērtības ne ar ko īpaši neizceļas, tomēr sižetiskā asprātība un oriģinālie tēmu risinājumi tai ir snieguši milzīgus panākumus. Līdzīgi, tomēr ne tik iespaidīgi, panākumi ir arī tādiem 20. gs. 90. gadu un 21. gs. sākuma animācijas seriāliem kā “Dienvidparks” (“Southpark”) un “Ģimenes vīrs” (“Family Guy”). Visi šie un iepriekšminētie seriāli ir tikuši vai arī vēl šobrīd tiek demonstrēti arī Latvijas televīzijas kanālos.

 

skatīties šeit  Kadrs no Osamu Tezukas sezonas animācijas seriālam “Astro Boy”, 1963Kaut arī, nenoliedzami, vislielākā ietekme un panākumi vienmēr ir bijuši amerikāņu radītajiem animācijas seriāliem, tomēr ir jāakcentē arī vairāki citu valstu darinājumi, kā, piemēram, Japānas mākslinieka Osamu Tezuka veikums animācijas attīstībā. Osamu tiek dēvēts par japāņu Valtu Disneju. Viņa radošās darbības gadi bija, sākot no 20.gadsimta 40. gadu pašām beigām, līdz pat savai nāves dienai 1989. gadā. Pasaulē vislielāko popularitāti ieguva tādi viņa 50. un 60. gadu mangas animācijas fantastikas seriāli kā “Astro boy”, “Princess Knight”, “Black Jack” un “Phoenix”.

 

Animācija Japānā vienmēr ir bijusi ļoti augstā līmenī. Šķiet, ka japāņu mentalitāte, darba prieks un augstā disciplīna ir devusi daudz pozitīvu rezultātu animācijā, kas, kā zināms, prasa ļoti ilgu, kārtīgu un pacietīgu darbu. Tāpat noteikti ir jāpiemin visā pasaulē pagājušajā desmitgadē tik ļoti populārais japāņu animācijas seriāls “Pokemoni”.

 

Tāpat arī Krievija izsenis ir bijusi kā viena no klasiskās animācijas metropolēm, lai arī ne tik daudz tieši animācijas seriālu jomā. Tomēr ļoti lielu popularitāti visās bijušajās Padomju valstīs ieguva, piemēram, animācijas seriāls par zaķīti un vilku-  “Nu pagaidi tikai!” (“Nu Pogoģi!”). Šis animācijas seriāls ir interesants ar to, ka tika veidots ļoti ilgu laika posmu – no 1969. gada līdz pat 2006. gadam, taču kopā ir izveidotas tikai 20 sērijas – apmēram viena sērija reizi divos gados.

 

Arī latviešiem ir bijuši kvalitatīvi un Kadrs no animācijas īsfilmu sērijas"Nu pagaidi tikai!"populāri animācijas seriāli, kā piemēram, “Animācijas Brigādes” īsfilmas, bet par to vairāk runāsim sadaļā par Latvijas animācijas vēsturi.