ANIMĀCIJAS PAMATI

TEHNISKIE

PAŅĒMIENI

Ievads

Klasiskā animācija

Leļļu animācija

Stopkadru (“stop motion”)animācija

Datorā veidota animācija

Kadra formāts, kvalitāte un izšķirtspēja

Skaņa

Montāža

Skaņa

Pirms iepazīšanās ar animācijas materiāla montāžu ir jāapskata daži procesi, kas saistāmi ar animācijas skaņu.

 

Animācijā reti izmanto dzīvo jeb vienlaicīgo skaņas ierakstu, kā tas ir spēlfilmās. Animācijas filmās gandrīz vienmēr skaņa tiek pievienota pēc attēla uzņemšanas. Ja, piemēram, animācijā tiek attēlots kaķis, tad animācijas apstrādē datorā ir jāpievieno kaķa ņaudēšanas skaņa. Vai arī – ja animācijā aizveras durvis, tad ir jāiegūst, piemēram, durvju čīkstoņas skaņa.  Ir dažādi veidi, kā to izdarīt.

 

Interneta resursos ir plaši atrodamas un bez maksas lejuplādējamas dažādas skaņas – atliek tikai ierakstīt (vēlams to darīt angļu valodā, jo šajā valodā ir pieejami vislielākie interneta resursi) interneta meklētājā (piemēram “google.lv”) meklējamās skaņas nosaukumu, un interneta pārlūks mūs aizved uz vietni, kur to varam noklausīties un lejuplādēt. Tomēr šādā veidā iegūta skaņa nekad nenodrošinās jebkurā mākslā tik ļoti vēlamo darba unikalitāti, jo darba autors nevar būt pārliecināts, ka kāds cits animators savai animācijai neizmantos tieši to pašu skaņu. Tādēļ viens no labākajiem un profesionālākajiem veidiem, kā to novērst, ir skaņu ierakstīt. Tādā veidā animācija būs apveltīta ar savu, unikālu skaņu.

 

Lai ierakstītu skaņu, nav obligāti nepieciešama profesionāla skaņas ierakstu studija ar profesionāliem mikrofoniem, skaņas pulti un skaņu absorbējošām sienām (kaut arī tādā veidā, protams, tiek nodrošināta vislabākā skaņas kvalitāte, jo netiek ierakstīti apkārtnes trokšņi). Mūsdienās ar salīdzinoši mazām izmaksām ir iespējams iegādāties dažādus digitālos diktofonus un pie dažādām ierīcēm pievienojamus mikrofonus. Pat mobilajos telefonos un planšetdatoros gandrīz vienmēr ir pieejama skaņas ieraksta funkcija, ar kuras palīdzību ir iespējams ierakstīt dažādas skaņas, kas, protams, nebūs profesionālam līmenim atbilstošas, taču amatiera animāciju nodrošinās ar oriģinālu skaņu.

Profesionālas skaņuierakstu studijas aprīkojums. Digitālais stereo diktofons.Dabas skaņu ieraksts, lietojot mikrofonu ar vēja trokšņu slāpēšanas uzmavu.Profesionālas skaņu ierakstu studijas aprīkojums ar trokšņu absorbētajiem, paredzēts balss ierakstam.

 

Rūpīgi vērojot animatoru darbus, var pamanīt, ka samērā reti tiek izmantoti ierunāti dialogi. Bieži tur, kur pēc loģikas būtu jāatskan ierunātiem vārdiem, ir vienkārši abstrakts skaņu kopums. Tas tiek darīts, galvenokārt, dēļ diviem iemesliem.

 

Pirmkārt, animācijās ir tehniski samērā grūti sinhronizēt balss skaņu ar attēlu. Kā mēs esam ievērojuši – cilvēkam runājot ir ļoti specifiskas sejas un mutes grimases, kuras mainās ar katru burtu. Ir ļoti sarežģīti šīs grimases sinhroni un dabiski attēlot animācijas darbā, tāpēc, lai izvairītos no neveiklām ainām, animatori bieži vien no tā atsakās.

 

Otrkārt – visbiežāk šie vārdiskie dialogi nemaz nav tik ļoti nepieciešami, drīzāk pat otrādi -tie ir lieki. Animācija (it īpaši - nekomerciālā) ir netverams un glezniecisks mākslas veids, kurā bieži vien pateikts vārds var arī izbojāt tās noskaņu un saturisko dziļumu. Vai mēs, piemēram, uz gleznām bieži redzam uzrakstītus saukļus vai paskaidrojumus? Ar vienas līnijas, kustības vai abstraktas skaņas palīdzību talantīgs animators, tāpat kā citu mākslas  veidu pārstāvji, var pateikt nesalīdzināmi vairāk kā ar ierunātu vārdu, kas animācijas vēstījumu tikai lieki ieliek konkrētos “rāmjos” un neļauj skatītājam rosināt savu fantāziju un interpretāciju.