ANIMĀCIJAS PAMATI
TEHNISKIE
PAŅĒMIENI
Ievads
Klasiskā animācija
Leļļu animācija
Stopkadru (“stop motion”)animācija
Datorā veidota animācija
Kadra formāts, kvalitāte un izšķirtspēja
Skaņa
Montāža
Stopkadru (“stop motion”) animācija
Stopkadru animācijas (angliski “stop motion”) tehnika sevī ietver arī iepriekšējā nodaļā aprakstīto leļļu animācijas tehniku, jo tiek īstenota pēc tāda paša principa: tiek fotografēti atsevišķi kadri, kas pēc tam datorā tiek samontēti viens aiz otra, radot ilūziju par kustību.
Šis animācijas tehniskais paņēmiens ir kļuvis ļoti populārs kopš digitālo fotokameru straujās attīstības 21. gadsimta sākumā.
Atšķirībā no leļļu animācijas, stopkadru animācijā tiek pielietoti jebkādi elementi, ne tikai lelles: mēbeles, cilvēki, papīra lapa, zīmuļi, bumba utt.
Stopkadru animācijas lielākā priekšrocība ir tās spēja parādīt to, kas realitātē nebūtu iespējams, piemēram, ka krēsls pats pārvietojas pa grīdu, vai zīmulis pats no sevis uzzīmē māju.
Stopkadru animācijas darbības princips ir šāds: priekšmets vai priekšmetu grupa tiek lēnām pārvietoti vai deformēti, ik pa brīdim šo procesu nofotografējot. Pēc tam fotogrāfijas datorprogrammā tiek savirknētas viena aiz otras, radot video filmu (ar šādu iespēju ir apveltīta jebkura bezmaksas un maksas video apstrādes programma). Darbības var tikt veiktas jebkurā mērogā un vidē. Svarīgi ir jau pirms fotografēšanas procesa izlemt, cik kadri sekundē tiks parādīti, jo tas būtiski ietekmē to, cik bieži ir jāuzņem fotogrāfijas, un cik daudz ir jākustina priekšmets vai cik ātri jāveic darbība. Kadru skaits sekundē var būt no 4 līdz pat 60.
Šajā piemērā tiek secīgi uzņemtas fotogrāfijas, kurās kadrā pamazām “ienāk” krekls un pulkstenis. No tām vēlāk tiks izveidots video, kurā šie priekšmeti “pārvietojas paši no sevis”.
Lai palīdzētu aptvert stopkadru (“stop motion”) animācijas plašās iespējas, kā atbilstošs piemērs minams slavenā itāļu ielu mākslinieka ar pseidonīmu “Blu” 2013. gadā radītā lielformāta animācija Berlīnes pilsētvidē, kur viņš uz māju fasādēm veic sienu apgleznojumus, no tā izveidojot iespaidīgu animācijas video.
Kadrs no mākslinieka “Blu” animācijas video“MUTO”, 2008 skatieties šeit
Interneta vidē arī ir plaši sastopamas dažādas video amatieru veidotas “stop motion” animācijas, kā, piemēram, apakšā redzamā, interesantā animācija, kurā ir izmantotas uz sienas uzlīmētas krāsainas piezīmju līmlapiņas.
Kadrs no nezināma autora veidotas animācijas“Deadline”, 2009 skatieties šeit
Kadrs no video klipa“Her morning elegance” skatieties šeitŠī animācijas tehnika tiek bieži pielietota arī komerciāliem video darbiem, kā, piemēram, par vienu no veiksmīgākajiem uzskatīto mūzikas video darbu – dziesmas “Her Morning Elegance” video klipam. Šajā darbā ir izmantotas visas šīs animācijas tehnikas priekšrocības.