panel
Noslēguma darbs ir radošs darbs jeb projekts, kuru izstrādā audzēknis vai audzēkņu grupa, profesionālās ievirzes izglītības programmas «Vizuāli plastiskā māksla» noslēgumā. Noslēguma darba mērķis ir novērtēt audzēkņu radošās spējas un daudzveidīgas, mācību procesā iegūtās, zināšanas, prasmes un attieksmes.
Noslēguma darbs tiek veikts mācību procesa noslēguma posmā – pēdējā semestrī vai pēdējā mācību gadā, audzēkņiem izvēloties tēmu un/vai darba risinājumu. Tas ir apliecinājums audzēkņu radošai pašizpausmei un mācību procesā apgūtajam. Atbilstoši katras skolas izvirzītajiem noslēguma darba nosacījumiem, audzēkņi sākotnēji formulē savu ideju radošam darbam vai projektam un izvirza mērķi, nolemj kādā jomā, ar kādiem jau iepriekš apgūtiem materiāliem, iepazītām vai jaunām mākslas tehnikām vai paņēmieniem, vēlētos savu darbu realizēt.
Noslēguma darba nosacījumus izstrādā skola, katru gadu nosakot izstrādes laika grafiku, apjomu, darba vadītāju, nepieciešamos materiālus, vērtēšanas kritērijus un citus papildu nosacījumus, piemēram, tēmu, iespēju strādāt komandā, veikt projektu, kas saistās ar skolas vai citas iestādes vides uzlabošanu un citus.
Noslēguma darbu audzēknis izstrādā mācību procesa ietvaros viens pats vai sadarbībā ar klasesbiedriem noslēguma darba vadītāja vadībā. Noslēguma darba vadītājam darba procesā ir konsultanta loma. Savstarpējā komunikācijā ar audzēkni darba vadītājs rosina audzēkni izvēlēties tādu noslēguma darba virzienu, kas parādītu viņa spējas un intereses, un būtu radošs izaicinājums. Noslēguma darba vadītājs palīdz atrast iedvesmas avotus mākslā un dizainā, konsultē audzēkni darba procesā, motivē audzēkni būt patstāvīgam – atbalsta, iedrošina mēģināt, palīdz izvēlēties labāko risinājumu, taču nepieņem izšķirošos lēmumus audzēkņa vietā.
Atbilstoši skolas izstrādātajiem nosacījumiem, noslēguma darbi var palikt autora īpašumā, skola var tos paturēt metodiskajā fondā vai arī tie nonāk kādas citas iestādes (piemēram, pašvaldības) vai personas lietojumā. Ja iespējams, pirms darba sākšanas, audzēknis tiek informēts par to.
Paralēli noslēguma darbam audzēkņi veic noslēguma pārbaudes darbus mācību priekšmetos, kas mācību procesā noteikti kā pamata mācību priekšmeti.
Noslēguma darba vadītājs ir pedagogs, kurš vada noslēguma darba procesu. Lai darba process noritētu sekmīgi, nepieciešama darba vadītāja profesionālā kompetence, atbilstoši audzēkņa izvēlētajai noslēguma darba jomai, un jābūt pozitīvai iepriekšējās savstarpējās sadarbības pieredzei.
Noslēguma pārbaudes darbs ir mācību darbs, kuru audzēknis veic mācību priekšmeta apguves noslēgumā, un tā mērķis ir pārbaudīt konkrētajā mācību priekšmetā iegūtās zināšanas un prasmes.
Pamata mācību priekšmeti profesionālās ievirzes skolu izglītības programmā «Vizuāli plastiskā māksla» ir Zīmēšana, Gleznošana, Veidošana, Mākslas valodas pamati, Kompozīcija.