panel
Aigars Bikše ir latviešu mākslinieks, kurš galvenokārt strādā tēlniecības tehnikās. Viņš ir studējis tēlniecību Latvijas Mākslas akadēmijā un šobrīd tur strādā par pasniedzēju. Aigara Bikšes darbi ir veidoti no dažādiem materiāliem – no bronzas, koka, poliuretāna – un daudzi no tiem izvietoti pilsētvidē. Bikšes mākslai ir raksturīga sociāli aktīva pozīcija, tie ir labi pamanāmi gan spilgtuma un nereti lielo izmēru, gan diskusijas raisoša vēstījuma dēļ. Mākslinieks aktīvi atsaucas uz pasaulē notiekošo, tāpēc daļa viņa darbu paredzēti eksponēšanai tikai noteiktu laiku, tomēr tie atstāj spilgtu nospiedumu cilvēku atmiņā, raisa līdzdomāšanu, dažkārt, pateicoties interaktivitātei, provocē un sadusmo. Aigars Bikše ir viens no Rīgā par tradīciju kļuvušās Tēlniecības kvadriennāles organizatoriem. Pateicoties viņa darbam, mums Rīgā ir regulāra iespēja redzēt augstas klases laikmetīgo tēlniecību.
Skulptūra “Mediķi pasaulei” ir mākslinieka veltījums ārstiem sarežģītajā koronavīrusa sākuma periodā 2020. gada pavasarī. Tā apzināti radīta iespaidīgā izmērā, lai parādītu, ka cilvēki veselības problēmu gadījumā ir kā bērni – atkarīgi no mediķu rūpēm, gādības un zināšanām. Vienlaikus figūras monumentālais izmērs, atvērtā poza un pret debesīm vērstā seja to nošķir no ikdienišķuma un padara par simbolu mediķu rūpēm par sabiedrību. Paredzēts, ka garāmgājēji var nofotografēties pie skulptūras, var arī pastiepties un pieskarties mediķes rokai vai apsēsties uz viņas kurpes. Skulptūra ir krāsota gaišos, slimnīcas videi raksturīgos, toņos un izceļas uz Latvijas Nacionālā mākslas muzeja fasādes fona, kur tai bija paredzēts atrasties nepilnu gadu.
Mākslinieks stāsta: “Ne mēs, ne mediķi nevaram atbildēt par slimības izcelšanos un ārkārtas situācijas izsludināšanu, kas noveda pie daudzu cilvēku atlaišanas no darba. Ārsti, medmāsas un citi veselības aprūpē strādājošie nonāca tādā pašā situācijā kā mēs visi, turklāt viņi ik dienu riskēja saslimt ar koronavīrusu. Manuprāt, mediķi ir vismazāk vainojami problēmās, ko šobrīd piedzīvo daļa sabiedrības. Šī skulptūra ir mūsu “paldies” mediķiem. Skulptūra ir veidota par domubiedru – privātu uzņēmumu – līdzekļiem.”